Latin Amerika gösterilerle çalkalanıyor

Şili, Bolivya, Venezuela gibi Latin Amerika ülkeleri bir süredir gösterilerle çalkalanıyor. Amerikan Washington Post gazetesine göre, mevcut huzursuzluğun ana nedeni, 2000’lerin başındaki ekonomik büyümenin durması ve orta sınıfın yeniden yoksullaşma kaygısı duyması.

20’nci yüzyılda ABD yanlısı uzun süreli cuntalarla hatırlanan Latin Amerika ülkelerinde son günlerde artan protestolar Batı basınının gündeminde. Amerikan Washington Post gazetesi, Güney Amerika’da yaşananları analiz etti. Bolivya, Şili, Ekvador ve Venezuela, kıtada protestoların en yoğun yaşandığı ülkeler olarak öne çıkıyor.

GEREKÇELER FARKLI

Bolivya’da genel seçimlerde usulsüzlük iddiaları üzerine başlayan protestolar sonucu ülkeyi 2006’dan beri yöneten solcu Devlet Başkanı Evo Morales, genelkurmay başkanının istifa etmesi yönündeki açıklamasının ardından görevi bırakıp, Meksika’ya iltica etmişti. Şili’de başkent Santiago’da merkez sağ Sebastian Pinera hükümetinin metro ücretlerine zam yapması nedeniyle başlayan gösteriler halen sürüyor. Ekvador ve Venezuela’da da sokaklar yeniden hareketleniyor.

‘LATİN BAHARI’ MIWashington Post analizinde bazı çevrelerin, bu ülkelerde yaşananları ‘Latin Baharı’ olarak nitelediğine dikkat çekti. Bununla beraber gazete, yaklaşık 10 yıl önce diktatörlüklere karşı yoksulların ve baskı altındakilerin başlattığı Arap Baharı’ndan farklı olarak Latin Amerika’da ülkelere göre taleplerin değişik olduğunu belirtti. Ancak Washington Post’a göre Latin gösterilerinin ortak bir paydası da bulunuyor. Buna göre süreç, 2000’li yılların başında küresel ekonomik büyümedeki hızlanmaya bağlı olarak emtia fiyatlarının yükselmesiyle başlıyor. Petrol, maden ve tarım ürünlerinin fiyatlarının artması Latin Amerika’da milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtulmasını sağladı. Son altı yılda ekonomik verilerin düşüşe geçmesiyle birlikte yeni orta sınıfı yoksullaşma kaygısı sardı.

‘AKTİVE OLDULAR’

Artan kemer sıkma politikaları da yoksul kesimler ve orta sınıflara darbe vurdu. Bu ülkelerdeki zayıf kurumlar, eşitsizlik, siyasi kutuplaşma ve hükümetlerin iktidarı bırakmadaki isteksizliği hoşnutsuzlukların artmasına zemin hazırladı. W.P.’a konuşan eski Dünya Bankası direktörlerinden Moisés Naím, “Son 20 yılda orta sınıfa katılan milyonlarca Latin Amerikalı kemer sıkma politikalarının yükünü taşıyor. Şimdi fark şu ki, bu geniş orta sınıf aktive oldu. Daha eğitimli, sosyal medyaya daha bağlı, daha fazla direnip protesto edebiliyor” dedi.

DÖRT ÜLKEDE SON DURUM

MORALES’İN ADAYLIĞINA RET

Bolivya’nın geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez, ülkenin istifa etmek zorunda kalan eski Devlet Başkanı Evo Morales’in seçimlerde yeniden aday olmasını reddetti. Anez, Morales’in Bolivya’ya dönmesi halinde yargılanabileceğini de söyledi. Morales taraftarları ise, kendisini devlet başkanı ilan eden Anez’in istifasını istemek için sokaklara döküldü. Çatışmalarda 2 kişi öldü.

ŞİLİ’DE REFERANDUM KARARIŞili’de yasama organı, 2020’de 1973’teki askeri darbeden 1990 yılına kadar iktidarda kalan sağcı Augusto Pinochet diktatörlüğü döneminden kalma anayasanın yerini alacak anayasa için referandum düzenleneceğini açıkladı. Referandum Nisan 2020 için planlanıyor. Anayasa değişikliği, protestocuların taleplerinden biri. Öte yandan geçen ay metro ücretlerine getirilen zamma karşı başlayan eylemler sürüyor. Toplamda 23 kişi hayatını kaybetti.

EKVADOR’DA ORDUDAN GÖZDAĞI

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, geçen ekim ayında yaklaşık iki hafta süren protestoların ardından akaryakıt sübvansiyonlarını kaldırma planından geri adım atacağını açıklamıştı. Bu kararın ardından çoğunluğu yerlilerden oluşan protestocular eylemleri sona erdirmişti. Ancak yeni gösterilerin üzerine Ekvador Genelkurmay Başkanı Luis Lara, olayların yeniden başlaması durumunda ordunun üzerine düşen görevi yapacağını söyledi.

VENEZUELA HAREKETLENİYOR

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, taraftarlarına bugünden itibaren ülke genelinde yeniden büyük çaplı gösteriler düzenleme çağrısında bulundu. Geçen yıldan bu yana ağır ekonomik krizin yanı sıra siyasi çalkantılar yaşanan Venezuela’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis’in Başkanı Guaido, 23 Ocak’ta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmiş, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü markayı satın aldı

Gündem

Gazeteci Seyfullah Türksoy'un Hayatı

Gündem

KDY LOJİSTİK, AVRASYA'DA YILIN FİRMASI SEÇİLDİ

Gündem

Polisler Bi Anda Arabadan İndirince Şaşkına Döndüler..

Gündem

Abd'den Türkiye'ye Rest..

Gündem

Erdoğan'ın Sözünden Etkilendi Ayakta Alkışlandı..

Gündem

Türkiye'nin En Hızlısıydı Ünvanını Kaybetti.

Gündem

Trafik Polisleri Artık Araçları Çektirebilecek.

Gündem

23 Yıllık Partiden İsim Değişikliği..

Gündem

8 Balıkçıya Yasal İşlem..

Gündem

Arap Medyası Türkiye'den Asker Talebi..

Gündem

Demet Akalın Eşyalarıma Zarar Verdi Diyerek Şikayetçi Oldu..

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..