Gazeteci Seyfullah Türksoy’un Hayatı

Gazeteci Seyfullah Türksoy'un Hayatı

Seyfullah Türksoy’un imza attığı yüzlerce önemli gazetecilik olayından söz etmek mümkün. 
İşte ilk akla gelenler : 
1- Atatürk’ün dedesi Hafız Ahmet’in evini Makedonya’nın Kocacık kasabasında buldu. Harabe halindeki ev, Seyfullah Türksoy’un  girişimleriyle TİKA tarafından müzeye dönüştürüldü. 
2- 1918’de Azerbaycan’ı Ermeni soykırımından kurtaran Kafkas İslam Ordularının en son neferi Nevruz Dede’yi Bakü’de buldu; Türkiye’ye getirdi. Yaptığı programlar milyonları gözyaşına boğdu. Unutulmaya yüz tutan Nuri Paşa ve Kafkas İslam Orduları yeniden hatırlandı. Belgeseller yapılmaya, anma etkinlikleri düzenlenmeye başladı. 
3- Orta Asya’daki, 1944 Batum sürgünü Karadenizli Türkleri ilk defa Seyfullah Türksoy buldu. Kırgızistan’ın Oş bölgesinde, Kökcar köyündeki  Rize ve Trabzon kökenli Karadenizlilere İstanbul’dan hamsi götürmesiyle hafızalarda iz bıraktı. Bu soydaşlarımızın TC vatandaşı olabilmeleri için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkmasını sağladı. 
4- Ahıska Sürgününü ve Ahıska Türklerini kimsenin bilmediği 1989 yılında Fergana’da KGB’ nin tezgahladığı ve 3 bin Ahıska Türk’ünün  öldürüldüğü katliamı ilk defa Seyfullah Türksoy kamuoyuna duyurdu. Ayrıca  çilekeş Ahıska Türklerinin yaşadığı 9 ayrı ülkeyi ziyaret ederek Ahıska Türklerinin belgesellerini ilk o çekmiş ve sürgünün şahitleriyle röportajlar yapıp çeşitli televizyon kanallarında yayınlamıştır. 

5- Büyük Hun İmparatoru Attila’nın olduğu varsayılan ve Romanya ile Sırbistan’ın ortasındaki Tuna Nehri’ndeki Yasak Ada’da olduğu rivayet edilen kayıp mezarı ilk defa Seyfullah Türksoy dünya gündemine taşımıştır. Bu yayınlardan sonra Macar araştırmacıların Yasak Ada’yla yakından ilgilendikleri öğrenilmiştir. 
6- Türkiye kamuoyu Gagauzlar, Başkurtlar, Kumuklar, Karapapaklar, Ahıskalılar, Kırım Tatarları, Nogaylar, Karaçaylar gibi yeterince bilinmeyen çok sayıda Türk topluluğunu Seyfullah Türksoy’un programlarıyla tanımıştır. 

7- Sarıkamış anma etkinliklerine son yıllarda onbinlerce insanın katılmasında çok büyük rolü vardır. Türk Dünyası Sarıkamış’ta buluşuyor temasıyla her yıl çeşitli tv kanallarında Sarıkamış Harekatını gündemde tutmuştur. Ayrıca Hazar Denizi’ndeki Nargin Adasına hapsedilen Sarıkamış Harekatı esirlerini ilk defa Seyfullah Türksoy gündeme getirmiş; Nargin Adasıyla ilgili belgesel yayınlamıştır. 
8- Azerbaycan’ın kanayan yarası olan işgal altındaki Karabağ’ı ve Hocalı soykırımını çeşitli etkinliklerle gündeme taşımıştır 
9- Şimdiye kadar pekçok devlet başkanıyla görüşmüş ve bazılarının da belgeselini hazırlamıştır. Bu devlet adamları içinde Haydar Aliyev, Saparmurat Türkmenbaşı, Ahmet Hacı Kadirov  sayılabilir. 
10- Cengiz Aytmatov, Bahtiyar Vahabzade gibi Türk Dünyasının önemli şairleri ve yazarlarıyla vefatlarından önce  röportajlar yapmıştır. 
11- Başta TGRT, Kanal7, Ülke Tv, Kanal 24 olmak üzere çeşitli tv kanallarında 1500 civarında program hazırlamıştır. 
12- Son 16 yıldır gerçekleştirdiği Uluslararası İpekyolu Ödül Törenleriyle dostluk ve işbirliği köprüleri kurmaktadır. 
13- Halen İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi ile İpekyolu Yayın Grubunun Başkanıdır. Kendisiyle özdeşleşen Türksoy’la İpekyolu programı eski sıklıkta olmasa da halen devam etmektedir. 
14- Seyfullah Türksoy’un uzun yıllardan beri yayınladığı Uluslararası Türksoy’la İpekyolu Dergisi çok sayıda ülkeye ulaşan, Türkiye’nin tek dergisidir.

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Kaymakamlar Görevden Alındı Metiner'den Gönderme Geldi: Demek Ki Neymiş…

Gündem

Haftaya Yükselişle Başlayan Altının Gram Fiyatı 463,5 Liradan İşlem Görüyor

Gündem

Fatih Terim'in Doğum Gününde Selçuk İnan'ın Teknik Heyetteki Görüntüsü Dikkat Çekti

Gündem

Brezilya,Hindistan Se Meksika'da Son 24 Saatte Koronavirüsten Binlerce Kişi Öldü

Gündem

İstanbul'un gizli sarayı böyle görüntülendi

Gündem

Çorum'daki Yangında Hayatını Kaybeden İki Çocuğun Cansız Bedenleri Birbirlerine Sarılı Halde Bulundu

Gündem

24 Saatte Korona Virüsten 14 Kişi Hayatını Kaybetti

Gündem

Uraw Kozmetik Dünya'nın En Büyük 7. Kozmetik Markası Oldu

Gündem

Kurban Kestikten Sonra Korona Testi Şart

Gündem

Kocasını Ve Araya Giren Kardeşini Bıçakladı

Gündem

GALATASARAY'IN 15 Temmuz'la ilgili sözlerİ!

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü Markayı Satın Aldı

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..