Kaçak ve elektronik sigara yakalamalarında büyük oran

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Gümrük muhafaza ekiplerimizce bu yılın 9 ayında Türkiye genelinde gerçekleştirilen başarılı operasyonlarda 2 milyar lira değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması amacıyla, Bakanlık olarak bir taraftan yasal ticareti hızlandırmaya yönelik tedbirler alırken aynı zamanda yasa dışı ticareti ve kaçakçılığı önlemek için kararlı bir şekilde çalıştıklarını söyledi. 

Son 5 yılda gümrük denetimi ve kontrol amaçlı teknolojiye 350 milyon lira yatırım yapıldığını dile getiren Pekcan, "Yasa dışı ticaretle mücadelemizi, X-ray tarama sistemi, Komuta Kontrol Merkezi, Plaka Tanıma ve Yeni Nesil Araç Takip Sistemleri, CT Tomografik Bagaj Kontrol Sistemi, Yutucu Tespit Sistemi gibi modern ve güncel her türlü teknolojik altyapımızla, narkotik köpeklerimizle ve Narkotik Suçlarla Mücadeleye yönelik kurduğumuz uzman NARKOKİM ekiplerimizle etkin olarak sürdürüyoruz." diye konuştu.

Pekcan, yapılan yatırımlar ve her alanda yürütülen etkin mücadele sonucunda başta uyuşturucu, sigara ve akaryakıt olmak üzere birçok eşya türünde, yasa dışı ticaretin önlenmesi noktasında çok önemli mesafeler elde ettiklerini ifade etti.

"MUHAFAZA PERSONELİNİN MESLEKİ BECERİLERİ ÜST SEVİYEYE TAŞINDI"

Gümrük muhafaza ekiplerince yılın 9 ayında kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında 7 gün 24 saat büyük hassasiyetle yürütülen çalışmalarla 4 bin farklı olayda 2 milyar lira değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildiğini bildiren Pekcan, operasyonlar sonucu kaçakçılara geçit verilmediğini, ülke ekonomisine önemli katkıda bulunulduğunu belirtti.

Pekcan, hem halk sağlığının hem de dürüst ticaret erbabının haksız rekabet koşullarına karşı korunması, aynı zamanda vergi kayıplarının önüne geçilerek Türkiye'nin ekonomik olarak da kayba uğramaması amacıyla kaçakçılıkla etkin mücadelenin hayati önem arz ettiğinin altını çizdi.

Gümrük muhafaza ekiplerinin, gemi arama, deniz devriye, X-ray tarama, konteyner kontrol, istihbarat, narkotik suçlarla mücadele, dedektör köpek idareciliği gibi pek çok alanda uzmanlaştırılarak dünyanın sayılı ülkelerinin gümrük idarelerinin sahip olduğu son teknoloji ürünü bilgi sistemleri ve teknik donanımlarla desteklendiğine dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:

"Ulusal ve uluslararası birçok eğitim programına tabi tutulan muhafaza personelinin mesleki becerileri üst seviyeye taşındı. Yasa dışı ticari faaliyetlere geçit vermeyerek, terörizme finansman sağlayan ve suç gelirlerini aklamaya çalışan örgütlerin karşısında durmaya devam eden gümrük muhafaza ekiplerimizin 2019 yılının ilk 9 ayında gerçekleştirdiği yakalamalar, uyuşturucudan ticari eşyalara kadar geniş bir ürün yelpazesi oluşturdu."

"HER HAFTA BİNLERCE KAÇAK ELEKTRONİK SİGARA YAKALANDI"

Pekcan, ticari eşya yakalamalarında miktar bazında en dikkat çekici ürünlerin başında, insan sağlığına büyük tehdit oluşturan sigara ve tütün mamullerinin geldiğine işaret ederek, "Eylül sonu itibariyle yaklaşık 9 milyon paket TAPDK bandrolü bulunmayan sigara gümrük muhafaza ekiplerince ele geçirildi. Bu sayede ülkemizde kullanılan kaçak sigara oranı tarihte ilk defa yüzde 2'nin altına indi ve milyarlarca liralık vergi kaybı önlendi." dedi.

Son günlerde tüketimi artan elektronik sigaraya ilişkin olarak kamuoyunda sigara kadar zararlı olmadığına yönelik yanlış bir algı bulunduğunu ifade eden Bakan Pekcan, elektronik sigara ile mücadele çalışmalarını da kararlılıkla sürdürdüklerini bu kapsamda neredeyse her hafta binlerce kaçak elektronik sigara ele geçirildiğini söyledi.

Pekcan, 9 aylık süreçte 7 milyon lirayı aşan 76 bin 711 elektronik sigara ve aksamı ele geçirildiğini belirtti.

"6,2 TON UYUŞTURUCU YAKALANDI"

Geçen yıl ile karşılaştırıldığında, yakalama değerlerindeki en dikkat çekici artışlardan birinin uyuşturucu madde yakalamalarında gözlendiğine işaret eden Pekcan, şu bilgileri verdi:

"2018 Eylül sonu itibarıyla 206 olayda 806 milyon 622 bin 719 lira değerinde uyuşturucu madde ele geçirilmişken, bu yılın aynı döneminde, Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen yakalamalar sayesinde, 258 olayda 897 milyon 19 bin 890 lira değerinde, yaklaşık 6,2 ton ağırlığında uyuşturucu madde ele geçirildi. Gümrük muhafaza ekiplerince yılın 9 ayında gerçekleştirilen bu yakalamalar sayesinde ağırlığını eroin ve kokain maddelerinin oluşturduğu uyuşturucunun, gençlerimizi zehirlemesi engellendi."

Pekcan, haksız rekabetin önüne geçilerek yasal ticaretin önünün açılması için büyük öneme sahip ticari eşya yakalamalarında ise bu yılın 9 ayında, 1 milyar lirayı aşan yakalama değerine ulaşıldığını aktardı.

Türkiye'de ciddi vergi kayıplarına sebep olan akaryakıt kaçaklığı ile mücadele çalışmalarını da değerlendiren Pekcan, bu kapsamdaki yakalamaların geçen yıla göre yüzde 60 artışla 16 bin 600 ton olduğunu ifade etti.

Pekcan, Ticaret Bakanlığınca hazırlanan plan, program, projeler doğrultusunda yürütülen çalışmalara hız kesmeksizin devam edilerek gümrük muhafaza ekiplerinin ocak-eylül döneminde elde ettiği başarının yılın tamamına yayılması ve önümüzdeki yıllarda da artarak sürmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü markayı satın aldı

Gündem

Gazeteci Seyfullah Türksoy'un Hayatı

Gündem

KDY LOJİSTİK, AVRASYA'DA YILIN FİRMASI SEÇİLDİ

Gündem

Polisler Bi Anda Arabadan İndirince Şaşkına Döndüler..

Gündem

Abd'den Türkiye'ye Rest..

Gündem

Erdoğan'ın Sözünden Etkilendi Ayakta Alkışlandı..

Gündem

Türkiye'nin En Hızlısıydı Ünvanını Kaybetti.

Gündem

Trafik Polisleri Artık Araçları Çektirebilecek.

Gündem

23 Yıllık Partiden İsim Değişikliği..

Gündem

8 Balıkçıya Yasal İşlem..

Gündem

Arap Medyası Türkiye'den Asker Talebi..

Gündem

Demet Akalın Eşyalarıma Zarar Verdi Diyerek Şikayetçi Oldu..

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..