Soylu Açıkladı Halk Bu Yolda Beraberiz Dedi..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "44 bin ışıksız yaya geçidinin 20 bininde şu an görevdeyiz." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve emniyet yetkilileri, Orhan Cemal Fersoy İlkokulu önü ve Akay kavşağındaki "yaya geçidi nöbetleri"ne katıldı.

Soylu, ilk durağında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yayalara ilk geçiş hakkını veren kanunun 2018'in ekim ayında Cumhurbaşkanın onayıyla yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Söz konusu kanun değişikliği ile kavşaklarda ve trafik lambaları olmayan geçitlerde vatandaşlara öncelik tanındığını belirten Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) teşekkür etti.

Soylu, ekim ayında çıkan kanun ve ondan sonraki süreçte yapılan denetimler, eğitimler ve farkındalık kampanyalarının sonucunda yılbaşından itibaren yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm oranlarının yüzde 34,5 azaldığını bildirdi.

Soylu, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 6 bini okul önü olmak üzere, 20 bin yaya geçidinde yaya görselleri oluşturduk. 'Önce yaya, önce hayat' diyen ve sürücüleri dikkatli olmaya sevk eden hem de yayaya hakkını hatırlatan, farkındalık oluşturan bir süreci de özellikle yaya geçitlerinde hem okulların önünde hem kavşaklarda bu görsellerle beraber tamamlamaya çalışıyoruz.

Buradan tüm kaymakamlarımızdan ve valilerimizden özellikle istirham ediyorum. Bu yaya görsellerini tamamlayalım hem sürücü için uyarıcı bir etki ortaya koymaktadır hem de oradan geçen yayalar için yaya üstünlüğünü belirten bir anlayış getirmektedir."

Öğrencilerin okuldan çıktıktan sonra kullanacağı yaya geçitlerinde görevliler olacağını belirten Soylu, kurallara uymayan ve yaya geçitlerinde ilk geçiş hakkını yayalara vermeyen sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağını hatırlattı.

"44 bin ışıksız yaya geçidinin 20 bininde şu an görevdeyiz." diyen Soylu, Avrupa ülkelerindeki yayaların adımlarını attıklarında araçların durduğunu, Türkiye'de ise yayaların "cambazlık" yapmak zorunda olduğunu ifade etti. Sürücülerden aceleleri bile olsa yavaş gitmelerini isteyen Soylu, yavaş gittikleri takdirde en fazla 1-1,5 dakika gecikeceklerini söyledi.

Yapılan çalışmalar sonucu, trafik kazalarındaki ölüm oranlarında, 2018'e göre, 9 ayda yüzde 30 azalmanın söz konusu olduğuna dikkati çeken Soylu, "Bütün bunlarla ortaya koyduğumuz süreç aslında çocuklarımızın trafik kurallarına daha fazla riayet edildiği bir Türkiye'de yaşamasını temin etmek içindir." diye konuştu.

Soylu, ışıklı ve ışıksız kavşaklardaki araç ve yayaların geçiş üstünlüklerine ilişkin şunları kaydetti:

"Işıklı kavşaklara ve polisin olduğu kavşaklarda, üstünlüğü belirleyen ışık ve polistir. Kırmızı yanıyorsa yayaya, yaya duracak, yeşil yanıyorsa yaya geçecektir. Dikkatli olması gerektiği zaman diliminde dikkatli olacaktır.

Işığın ve trafik polisinin olmadığı yaya geçitlerin tamamında üstünlük yayadadır. Yaya yola adım attığı andan itibaren sürücünün dikkat etmesi gereken tek şey, yaya geçidinden önce durmak ve yayayı beklemektir. Temel kural budur. Yaya geçidinde yayaya riayet etmeden geçerse ona ait cezalarımız hemen kendisini bulacaktır."

Konuşmasının ardından çocuklarla bir süre sohbet eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir öğrencinin düğün konvoylarından duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi üzerine, "Siz eğleneceksiniz, güzel bir günle beraber mutluluğa gideceksiniz diye mutsuzluk oluşturmayın." uyarısında bulundu.

Daha sonra yaya geçidi görevlilerinin trafik akışını durdurmasıyla Bakan Soylu ve çocuklar, yaya geçidinden yolun karşısına geçti. Burada da çocuklarla bir süre sohbet eden Soylu, karşıdan karşıya geçerken dikkat edilmesi gereken kuralları hatırlattı.

"YAYA ÖLÜMLERİ 128 KİŞİ AZALDI"

Bakan Soylu daha sonra Akay kavşağındaki yaya geçidine geldi.

Burada açıklama yapan Soylu, "Bu yıl yaya ölümlerinde 128 azalma söz konusu. Yani 128 kişi daha az can kaybı yaşadık." dedi.

Trafikte dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatan Soylu, halen 6 bin okul geçidi ile 14 bin yaya geçidinde bulunan yaya geçitlerinin önünde ve arkasındaki "Önce Yaya" görsellerini, 44 bin yaya geçidine yerleştireceklerini dile getirdi.

Büyükşehirlere göre küçük şehirlerde, yaya önceliğine uyma oranının daha yüksek olduğunu belirten Soylu, daha iyi bir sonuç almak için bunun üzerine düşeceklerini ifade etti.

Soylu, bir soru üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın evinde ölü bulunan Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova olayını yakından takip ettiğini bildirdi.

Çocuklarla yaya geçidinden geçen Soylu, kaldırımda bir süre bekleyerek, yaya geçine gelen sürücülerin nasıl davrandıklarını izledi.

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Kaymakamlar Görevden Alındı Metiner'den Gönderme Geldi: Demek Ki Neymiş…

Gündem

Haftaya Yükselişle Başlayan Altının Gram Fiyatı 463,5 Liradan İşlem Görüyor

Gündem

Fatih Terim'in Doğum Gününde Selçuk İnan'ın Teknik Heyetteki Görüntüsü Dikkat Çekti

Gündem

Brezilya,Hindistan Se Meksika'da Son 24 Saatte Koronavirüsten Binlerce Kişi Öldü

Gündem

İstanbul'un gizli sarayı böyle görüntülendi

Gündem

Çorum'daki Yangında Hayatını Kaybeden İki Çocuğun Cansız Bedenleri Birbirlerine Sarılı Halde Bulundu

Gündem

24 Saatte Korona Virüsten 14 Kişi Hayatını Kaybetti

Gündem

Uraw Kozmetik Dünya'nın En Büyük 7. Kozmetik Markası Oldu

Gündem

Kurban Kestikten Sonra Korona Testi Şart

Gündem

Kocasını Ve Araya Giren Kardeşini Bıçakladı

Gündem

GALATASARAY'IN 15 Temmuz'la ilgili sözlerİ!

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü Markayı Satın Aldı

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..