Anne Sütünün Büyük Faydaları

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, anne sütünün hem anneyi hem de bebeği kanser riskinden koruduğunu söyledi. Karagöl, “Anne sütü emen çocuklar daha zeki oluyor ve süt, çocuklarda görülebilecek birçok hastalığı engelliyor” dedi.

Anne sütünün içerdiği dokosaheksanoyik asit nedeniyle öğrenme, dikkat, hafıza gibi kognitif fonksiyonların anne sütü emen çocuklarda daha iyi olması sebebiyle bu çocukların daha zeki olduğu belirten Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, anne sütünün çocuklarda görülebilecek birçok hastalığı engellediğinin de altını çizdi. Karagöl, "Anne sütü, bebeklerin sağlıklı büyümesi için en değerli besindir. İçeriğinde; çocuğun büyümesine katkı sağlayan büyüme faktörleri, çocuğun bağışıklık sisteminin uyarılmasında görevli bağışıklık sistemi hücreleri ve maddeleri, protein, yağ, karbonhidrat ile vitamin ve mineraller vardır. 6 aydan uzun süre yeterli miktarda anne sütü ile beslenen çocuklarda; doğum sonrası barsak gelişimi daha güçlü oluyor" ifadelerini kullandı.

ENFEKSİYONA BAĞLI ÖLÜMLERİ ENGELLİYOR

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl bilimsel çalışmaların bebeklerin 6 aydan uzun süre ve yeterli miktarda anne sütü ile beslenmesi gerektiğini gösterdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Karagöl; "Anne sütü, erken doğmuş bebeklerde enfeksiyona bağlı ölüm riskini azaltıyor. 3 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, orta kulak iltihabı, solunum yolu enfeksiyonu gelişme riski de azalıyor ve en az 4 ay anne sütü ile beslenenlerde anne sütü ile bağışıklık sistemi uyarıldığı ve düzenlediği için astım, alerjik cilt hastalığı gibi alerjik olayların 3 yaşına kadar daha az olduğu gözlemleniyor. Çölyak hastalığı denilen barsak hastalığı ve şeker hastalığının anne sütü ile beslenen çocuklarda daha az görüldüğü de belirlenmiştir. Ayrıca, çocuk ve ergenlik döneminde şişmanlık riski, erişkinlikte ise hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği riski anne sütü ile yeterince beslenmiş kişilerde daha az görülüyor" diye konuştu.

ÇOCUKLUK ÇAĞI KAN KANSERİ VE LENF KANSERİ GÖRÜLME ORANI YÜZDE 5 AZALIYOR

Bilimsel araştırmaların anne sütü ile beslenen bebeklerde çocukluk çağı kan kanseri ve lenfoma görülme sıklığının yüzde 5 oranında azaldığını gösterdiğini ifade eden Karagöl, şöyle konuştu:

"Anne sütüyle yeterince beslenmenin bir diğer faydası çocukluk çağında görülen kanser sıklığında azalma yapmasıdır. Anne sütüyle yeterli miktarda, 6 ay ve daha fazla süre beslenen çocuklarda kan kanser gelişme riskinin azalıp azalmadığı 2019 yılına kadar yapılmış toplam 24 çalışmanın sonuçları incelendiğinde; kan kanseri gelişiminin azalttığı belirlenmiştir. İngiltere'de yapılan bir çalışmada, bu ülkedeki tüm annelerin çocuklarını yeterli süre ve miktarda anne sütü ile beslemeleri durumunda, çocukluk çağı kan kanseri ve lenfoma görülme sıklığının yüzde 5 oranında azalacağı hesaplanmıştır" dedi.

ANNENİN DE KANSER OLMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Emzirmenin de annelerde kanser gelişimini önlediğini belirten Prof. Dr. Karagöl, "Çocuklarını yeterli miktarda ve sürede anne sütüyle besleyen annelerde meme ve yumurtalık kanseri görülme sıklığında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Önemli bir tıp dergisinde 2002 yılında yayınlanan, 30 ülkede yaşayan 50 bin meme kanserli ve 70 yaşına kadar henüz meme kanseri olmamış 100 bin kişiyi inceleyen bir çalışmada, anne sütü ile yeterli süre ve miktarda bebeğini beslemiş annelerde meme kanseri gelişme riskinin azaldığı belirlenmiştir" diye konuştu.

MEME KANSERİNİ ENGELLİYOR

"Anne sütünün içeriğinde bulunan alfa-laktalbümin kanser gelişimini azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir" diyen Karagöl, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yine, anne sütündeki bağışıklık hücre ve maddeleri ile bebeğin bağışıklık sistemin uyarılması, kanser gelişimini önleyici etki yapmaktadır. Yeteri kadar emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri gelişmesini önleyici etkide; süt salgısının, normal hücrenin kanser hücresine dönüşmesini engellemesi ve süt emzirme nedeniyle menstürel siklüsün baskılanıp kanserojen etkiye sahip östrojen maruziyetinin azaltmasının etkili olabileceği düşünülmektedir."

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Kaymakamlar Görevden Alındı Metiner'den Gönderme Geldi: Demek Ki Neymiş…

Gündem

Haftaya Yükselişle Başlayan Altının Gram Fiyatı 463,5 Liradan İşlem Görüyor

Gündem

Fatih Terim'in Doğum Gününde Selçuk İnan'ın Teknik Heyetteki Görüntüsü Dikkat Çekti

Gündem

Brezilya,Hindistan Se Meksika'da Son 24 Saatte Koronavirüsten Binlerce Kişi Öldü

Gündem

İstanbul'un gizli sarayı böyle görüntülendi

Gündem

Çorum'daki Yangında Hayatını Kaybeden İki Çocuğun Cansız Bedenleri Birbirlerine Sarılı Halde Bulundu

Gündem

24 Saatte Korona Virüsten 14 Kişi Hayatını Kaybetti

Gündem

Uraw Kozmetik Dünya'nın En Büyük 7. Kozmetik Markası Oldu

Gündem

Kurban Kestikten Sonra Korona Testi Şart

Gündem

Kocasını Ve Araya Giren Kardeşini Bıçakladı

Gündem

GALATASARAY'IN 15 Temmuz'la ilgili sözlerİ!

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü Markayı Satın Aldı

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..