Depremin ardından cep telefonlarıyla bir süre görüşme yapılamaması, doğal afetlerden sonra vatandaşların veya kurumların arasındaki iletişimi sağlamak için alınabilecek önlemleri gündeme getirdi.

Dünyada bazı ülkelerde de kullanılan, doğal afetlerden sonra hizmet veren acil durum hattının bir an önce oluşturulması gerektiğini ifade eden uzmanlar, iletişim ağının kesilmesi durumunda akıllı cihazlarla bazı alternatif iletişim kanallarını herkesin kullanabileceğini kaydetti.

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem sonrasında yaşanan sorunların hackerların "DDoS" saldırılarından sonra yaşanan süreçlere çok benzediğini, ikisinde de sistemin çalışamaz hale geldiğini söyledi.

GSM ve telekomünikasyon firmalarının büyük altyapı yatırımlarını yıllar önce yaptığını ancak bu hafta yaşanan depremden sonraki iletişim problemlerinin bunun yetersizliğinden kaynaklanmadığını, Türkiye'nin önemli bir kısmının aynı anda telefonla görüşme yapmasının birtakım sorunları beraberinde getirdiğini anlatan Yüksel, bazı ülkelerin bu konuda çeşitli önlemler aldığını söyledi.

"Herkes 5G teknolojisinden ümitli"

Yüksel, ABD'de kamu kurumlarının acil durumlarda iletişim sağlamak için telekom altyapısının özel bir internet hattını kullandığına dikkati çekerek, "Doğal afetlerde kullanılacak acil durum hattının bir an önce oluşturulması için aksiyon almak gerekiyor. Dünyada deprem kuşağında bulunan ülkeler ne yapıyor, görmek  ve uygulamak lazım. Türkiye'nin geniş bant haberleşme sistemine acil ihtiyacı var. Herkes 5G teknolojisinden ümitli. Onun aktif olarak hayata geçmesi de yaklaşık 2025 yılında olacak. Orada bir dilimleme sisteminden bahsediyorlar. Diyelim ki 100 birimlik bir üretim hattı var. Herhangi bir afet durumunda bunun 20 birimini vatandaşın kullanımına, kalan 80 birimini de kamu ile bazı kurumların acil durumlarda kullanılacak telekom altyapısına çeviriyorlar. Şimdiki blok gibi tek parça halinde." değerlendirmesini yaptı.

İnternetin acil durumda haberleşmek için yegane kaynak olduğunu dile getiren Yüksel, 80 milyonun aynı anda ve sürekli telefonla konuşacağı bir kapasiteye ulaşmanın mümkün olmadığı söyledi.

Güvenliğin son kullanıcıda ve farkındalıklarla başladığına dikkati çeken Yüksel, "Deprem konusunda ne yapacağımızı bilmiyoruz. O anda yapılacaklar konusunda bir hazırlığımız yok. AFAD ve benzeri kurumların yapması gereken şey stratejik eylem planı çıkartıp, gelecekte öncelik olan bölgelerde hazırlık ve eğitimleri yapmaktır. İlgili sivil toplum kuruluşlarıyla beraber farkındalık çalışması olabilir. Bu planda deprem sonrasında iletişimi yeniden sağlama ve koordinasyon yer almalıdır. Bizim toplum hafızasına ihtiyacımız var. Ortak akılla, toplanma alanlarına gidiş ve iletişimi sağlama gibi konuları planlamalıyız." görüşünü dile getirdi.
Genç Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı ve yazılım uzmanı Ahmet Yusuf Bakkal ise dünyada değişen iklim şartları, Türkiye'nin doğal afetlerin sıkça yaşandığı bir coğrafyada bulunması nedeniyle doğal afetlere her zaman hazır olmayı gerektirdiğini söyledi.

Dünyada "disaster recovery plan" olarak ifade edilen bir kavramla olağanüstü durumlarda telekomünikasyon firmaları ve bankalar gibi hayati öneme sahip sistemleri geliştiren teknoloji altyapılarının sürekliliğini sağlamanın hedeflendiğini kaydeden Bakkal, orta şiddette bir depremde GSM operatörlerinin iletişim altyapısının çökmesinin bazı eksikliklerin göstergesi olduğunu belirtti.

"30 metrede fotoğraf ve mesaj yollanmak mümkün"

Bakkal, hem ülke olarak hem bireysel hem de kurumsal olarak afet farkındalığını artırmak gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Olası bir iletişim ağı kesilmesi durumunda bir dizi alternatif iletişim kanallarını herkesin kullanabiliyor olması birçok insanın hayatını kurtarabilir, onları kurtarmamızı sağlayabilir. Alternatif iletişim olarak birkaç senaryoyla karşılaşabiliriz. İnternetin ve mobil cihazların her ikisinin de olmadığı, ikisinden birinin olduğu ya da ikisine de sahip olduğumuz durumları yaşayabiliriz. Eğer yanınızda mobil cihaz ve internetiniz yoksa amatör telsizcilik eğitimi almanız size hayati bir avantaj sağlayabilir. E-devlet üzerinden başvurusu alınan, kıyı emniyeti tarafından belirli zamanlarda yapılan bir sınava girerek, amatör telsizcilik lisansına sahip olabilirsiniz. Bu yolla iletişiminizi çok kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Mobil cihazınız var fakat internetiniz yoksa Wi-Fi ve bluetooth teknolojilerini kullanabilirsiniz. Hem Android hem de iOS mağazalarında bulacağınız birkaç uygulama ile cihazınızın bluetooth kapsama alanında, yaklaşık 30 metre olan bütün cihazlara sınırsız mesaj ve fotoğraf gönderimi yapabilirsiniz. Bu sistemi sağlayan en popüler uygulama FireChat uygulamasıdır. Vojer, Flows, goTenna, Bridgefy gibi FireChat ile aynı alt yapıyı kullanan birçok uygulama bulunmaktadır. Mobil cihazınız yok fakat internetiniz varsa elinizde bulunan iPad ve laptop gibi diğer teknoloji araçlarını kullanabilirsiniz. Bu ve benzeri cihazlardan en az birini her zaman şarjlı tutmaya ve güneş enerjili bir şarj cihazı bulundurmaya çalışın."

Survivor Atakan ve Okay Tartışmasının perde arkası
Ayşe Hatun'dan yerim seni mesajı
Hırvat asıllı Oyuncu Alkan'dan ekranda şok sözler
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber

En Çok Okunanalar

Gündem

Kaymakamlar Görevden Alındı Metiner'den Gönderme Geldi: Demek Ki Neymiş…

Gündem

Haftaya Yükselişle Başlayan Altının Gram Fiyatı 463,5 Liradan İşlem Görüyor

Gündem

Fatih Terim'in Doğum Gününde Selçuk İnan'ın Teknik Heyetteki Görüntüsü Dikkat Çekti

Gündem

Brezilya,Hindistan Se Meksika'da Son 24 Saatte Koronavirüsten Binlerce Kişi Öldü

Gündem

İstanbul'un gizli sarayı böyle görüntülendi

Gündem

Çorum'daki Yangında Hayatını Kaybeden İki Çocuğun Cansız Bedenleri Birbirlerine Sarılı Halde Bulundu

Gündem

24 Saatte Korona Virüsten 14 Kişi Hayatını Kaybetti

Gündem

Uraw Kozmetik Dünya'nın En Büyük 7. Kozmetik Markası Oldu

Gündem

Kurban Kestikten Sonra Korona Testi Şart

Gündem

Kocasını Ve Araya Giren Kardeşini Bıçakladı

Gündem

GALATASARAY'IN 15 Temmuz'la ilgili sözlerİ!

Gündem

Türk Kozmetik Markası Dünyaca Ünlü Markayı Satın Aldı

Gündem


4 hdp'li Belediye Başkanına gözaltı

Gündem

HAKKARİ Belediye Başkanı HDP'li Cihan Karaman ile Yüksekova Belediye Başkanı HDP'li İrfan Sarı, Van'ın Erciş ilçesinin Belediye Başkanı HDP'li Yıldız Çetin, polisin sabaha karşı düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Öte yandan Mardin'in Nusaybin Belediye Başkanı HDP'li Semire Nergiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Emin Alkan'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Erkeklerde Kozmetik ürünlerine ilgi gösteriyor

Gündem

Kozmetiğe kadınlar aylık ortalama 200-210 TL, erkekler ise 70-100 TL arasında para harcıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib açıklaması

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekya Başbakanı Andrej Babis'i resmi törenle karşıladı.

Hdp Diyarbakır'da oturma eylemleri devam ediyor

Gündem

Diyarbakır'da HDP İl Binası önünde başlayan annelerin oturma eylemine her geçen gün yeni anneler, aileler katılıyor.

Hdp'li Belediyelere Kayyum atandı

Gündem

İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ü görevden uzaklaştırdığı, yerlerine kayyum atadığı iddiası gündeme gelmişti.

Uraw Mavi Serum, onay aldı

Gündem

Son günlerin popüler ve etkili saç çıkarmaya yardımcı losyonu mavi serum ürününe oldukça talep olurken yüzlerce kişi de sahte ürünlerin kurbanı olmaya deva ediyor. Yeniden saçlara kavuşturan formüle ulaşmak ama kandırılmamak istiyorsanız haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

Deprem kahininden korkutan uyarı!

Gündem

Hollandalı Frank Hoogerbeets, son zamanlarda yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasıyla ünlendi ve deprem kahini olarak anılmaya başladı. Deprem kahini son yaptığı uyarı ile korkuttu.

Cumhurbaşkanından 15 Temmuz!a dair önemli mesajlar

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı çerçevesinde Atatürk Havalimanı'nda halka hitap etti. "15 Temmuz gecesi Türkiye'yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi." diyen Erdoğan, "Sizlerle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlığı yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gazilerle Dayanışma Vakfı'nın kuruluşu resmen tamamlandı." ifadelerini kullandı.

Ab'den türkiye'ye Açık Tehdit

Gündem

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü enerji arama ve sondaj faaliyetlerine, Rum yönetiminin özelinde bütün Batı devletleri karşı çıkıyor. ABD'den Fransa'ya Yunanistan'dan Almanya'ya kadar hemen her devletin açıklamalar yaptığı Doğu Akdeniz meselesine ilişkin, AB'nin de harekete geçeceği belirtiliyor.

İzlandalı taraftardan ağır tahrik

Gündem

Fransa'yı devireren tarihi bir başarı yakalayan A Milli Takımımız, dün bir diğer grup eleme maçı için İzlanda'ya gitti. Milli Takım kafilemize ve kaptan Emre Belözoğlu'na havaalanında büyük saygısızlık yapıldı.


Foto Galeri

Geleceğe NEFES

Terkedilmiş evlerin mükemmel fotoğrafları

Kronik Hasta / Engelli Bir Genç Olarak Deneyimlerimi Gösteren Fotoğraflar

Gerçek üstü hayvan resimleri

1900'lü yıllarda avrupa da çocuk işçiler

Doğa kategorisinde ödül almış Fotoğraflar


Video Galeri

Görme Engellilerin Rehber Köpekleri

T-70 Helikopterinin Ayrıntıları..

Yangından Kurtarılan Koala'dan Acı Haber

Lütfiye Nene'nin Drone İle İmtihanı.

Bu Köpek Paha Biçilemiyor.

Fransız Film Arşivinden Çıkan Görüntüler..