İvan Patraman Dünürcülük'ün hikayesini anlattı

Gagavuzların 1920 ve 1930'lu yıllardaki yaşamının ve kültürünün anlatıldığı ilk Gagavuz filmi "Dünürcülük"ün yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen İvan Patraman, filmin hikayesini anlattı

Gagavuzların 1920 ve 1930'lu yıllardaki yaşamının ve kültürünün anlatıldığı ilk Gagavuz filmi "Dünürcülük"ün yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen İvan Patraman, filmin hikayesini anlattı. Patraman, "Gagavuzların kültürünü göstermek anlamında, insanlar bu filmde Türklerin kuvvetini, duygularını görecek" dedi.

Patraman, Moldova'ya bağlı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Komrat'ın köylerinde geçen filmin senaryosunun Nikolay Baboglu'nun hikayesinden uyarlanarak Todur Marinoglu tarafından kaleme alındığını belirtti. İzleyicinin filmde Gagavuzların kültürünü çok yönlü bir şekilde göreceğini ifade eden Patraman, filmin büyük emeklerle bir uçuk yılda çekildiğini belirtti. İzleyicinin filmde aile sevgisi, sevda gibi birçok kavram üzerinde düşüneceğini belirten Patraman, filmin Türkiye'de gösterilmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Patraman ayrıca Türkiye'nin Gagavuz Türklerine çok yardım ettiğini dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti'nde görmek istediklerini söyledi.

"Bu film büyük rol oynayacak"

İzleyicilerin filmde Gagavuz kültürünü çok yönlü olarak gözlemleyebileceğini ifade eden Patraman, "İlk Gagavuz filmi Dünürcülük, çok güzel bir proje. Gagavuzların kültürü ve yaşaması için 1920'li 1930'lu yıllarda yaptıkları anlatılıyor. Filmin konusu güzel bir sevda, aile hem Gagavuzların hem Türklerin kültürünü çok geniş anlamda gösteriyor. Dünürcülük filmi evlenmeye zorlanmayı, insanların kuvvetini, duygularını, o zor vakitleri gösterir. Kaçan Gagavuzların o vakitlerdeki yaşamını anlatarak öyle güzel bir politik tarafından da bu vakitleri gösterdik. Ben sanıyorum ki bu film büyük rol oynayacak Gagavuzların hem de Türk kültüründe çünkü bence bu pek önemli. Gagavuzlar ve Türk insanları, Gagavuzya ve Türkiye kardeşiz ve beraber yaşıyoruz. Türkiye'den bize pek çok yardım ettiler" dedi.

"Türkiye bizim kardeşimiz, Gagavuzya'ya çok yardım eder"

Filmin büyük emeklerle ortaya çıkarıldığını ve Gagavuzlara dair birçok özelliğin filmle izleyici tarafından görüleceğini belirten Patraman, "Sanıyorum Gagavuzya ve Türkiye daha çok güzel projeler yapacağız ve bizim Gagavuz kültürünü daha geniş bir şekilde göstereceğiz. Bu filmi bir buçuk yılda çıkardık. Türkiye bizim kardeşimiz, Gagavuzya'ya çok yardım ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hıdırellez ayında Gagavuzya'ya gelmesini isteriz bence çok iyi olacak. Filmin Türkiye'de vizyona girmesi için fikirlerimiz var. Gagavuzların kültürünü göstermek anlamında, insanlar bu filmde Türklerin kuvvetini, duygularını görecek. Ben sanıyorum ki Türk insanları da beğenecek ve seyredecek bu filmi sanırım iyi olacak" ifadelerini kullandı. -

İlk Gagavuz filmini yapımcısı Gagavuz Türk’ü yönetmen İvan Patraman ve İl başkan yardımcımız Deniz Güzelay başkanımızla Halk Film şirketinin sahibi, Kemal Çapraz ağabeyimin okul arkadaşı, değerli yönetmen Nazif Tunç üstadımızı ziyaret ettik...Tunç önümüzdeki dönemde Gagavuz yönetmen İvan Petraman'la beraber Gagavuz kültürüne katkıda bulunmak amacıyla bir sinema filmi yapma konusunda anlaştılar.

Gazeteci Bayram Akcan da Gagavuz yönetmen İvan Patraman’a Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım ile Kemal Çapraz’ın Kaleminden TĞRK DÜNYASI isimli kitapları imzalayarak hediye etti. 

Naz Mürekepçi 

 

 

Haberler.com 

 

 

 

 

Uraw Sıkılaştırıcı Duş Jeli
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber
Pelin Batu Datça'ya yerleşiyor
Kardashian avukat olacak

En Çok Okunanalar

Gündem

Hulusi Akar'dan Yeni Bedelli Açıklaması

Gündem

Canlı Yayında İmamoğlu-Göksu tartışması

Gündem

Çakarlı Aracı durduran Polis davasında gelişme

Gündem

Seyfullah Türksoy'la İpekyolu Ülke Tv'de Başlıyor

Gündem

Vatandaşı canından bezdiren çeteye suçüstü

Gündem

İyi Parti'de 150 kişi istifa etti

Gündem

Antalya'da korkutan kaza

Gündem

Kominist Başkan vatandaşı şaşırttı

Gündem

Çamlıca Camii açılış tarihi

Gündem

AYM tutuklu gazeteciler ile ilgili kararını açıkladı

Gündem

Bursa'da Efelere veda

Gündem

CHP'de aracı taşlayan kadın şoku

Gündem


Chp'lilerden oy sayma skandalı!

Gündem

CHP'lilerin, İstanbul seçimiyle ilgili itirazlar üzerine Maltepe'de yapılan yeniden oy sayımı sırasında İlçe Seçim Kurulu Başkanı, AK Parti ve MHP temsilcileri bulunmadan oy torbalarını açarak sayım yaptığı ortaya çıktı.

HDP'li vekilden rumlara destek

Gündem

Her yıl 24 Nisan haftasında, Türkiye'nin Ermenilere soykırım uyguladığı yönünde yurtta ve dünyada propaganda faaliyetleri yapılırken, bu defa dün Türkiye'den farklı bir ses yükseldi.

Şehit Volkan Demirci'nin yürek dağlayan paylaşımı

Gündem

Yüksekova ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Volkan Demirci'nin, Fatsa ilçesindeki baba ocağına ateş düştü.

pkk'lı teröristten HDP'nin oy vereceği parti açıklaması

Gündem

Eli kanlı Terör örgütü pkk ve İstanbul seçimlerinde CHP'ye oy vereceklerini açıkladı

Ak Parti İstanbul'a yoğun çalışma yapıyor

Gündem

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını alması ile birlikte AK Parti jet hızıyla yeni seçimin hazırlıklarına başladı. Kararın açıklanmasından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına ‘İstanbul için seferberlik' ilan edilmesi talimatını verdi.

Erdoğan; Şifreleri Çözdük

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 75. Genel Kurulu'nda, ekonomideki gelişmelere dair önemli açıklamalar yaptı.

3 Mayıs Türkçüler günü Hakkında herşey bu haberde

Gündem

Türkçülük ve Türk Milliyetçiliği hareketinde önemli günlerden ve dönüm noktalarından birisi de 3 MAYIS 1944 Türkçülük Olaylarıdır.

Erdoğan; İstanbul'u kazanırız

Gündem

31 Mart seçimlerinin üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçse de süreç noktalanmadı.

Osman Sarıgün Serbest Bırakıldı

Gündem

Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran grup içinde yer alan ve yumruk atan Osman Sarıgün, mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şehit Yener Kırıkcı göz yaşları ile uğurlandı

Gündem

Şehit Kırıkcı'nın cenazesinin Çubuk ilçesindeki defin işlemleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı nedeniyle bir süre ertelendi.


Foto Galeri

İsviçre'nin Kedi merdivenli evleri

Minyatür oyuncaklarla fotolar

Kırgızsitan'ın harika dağları

Başbuğ Alparslan Türkeş

Mobilyalara Karşı Muharebeyi Kaybedenler

Lodosun, Rüzgar Gibi Çıkarttığı Fotoğraf Albümü


Video Galeri

Behazt Ç Blu Tv'de başlıyor

Doğrama makinası kasaplar

Çok hızlı çalışan insanlar

Herkesin hayali olan karavan

Şaşırtan trafik kazaları

Uçuyorlar, Çıldırmış bunlar