Türk Düğümü sergisi şimdide Bodrum'da

Çamurun şekillenmesi, fırınlanması, boyanması ve tekrar fırınlanması heyecanlı, merak dolu bekleyiş bu yaz Bodrum'da

Beş yaz önce, Turgutreis limanında bir standın önünde başladı bu yolculuk. Günlerce gidip geldim. Büyülenmiş gibi bakıyordum düğümlere. Adının “Türk Düğümü” olduğunu öğrendim önce.

“Türk Kafası” da deniliyormuş. Kavuğa benzeyen bu düğüm beni büyülemişti gerçekten. Kalyonlar geldi aklıma. Düğümsüz kalyon olmazdı. O anda sergi yolculuğum başladı.  Hayatta bir yolculuk aslında. Yolculuk hayallerimin gökyüzünde başlayıp toprakta bitmesi gibi, bu sergi yolculuğu da sürprizlerle doluydu. Kalyonlar, balıklar, laleler ve İstanbul eklendi yolculuğa.

Turgutreis'te başlayan bu yolculuk, Ankara'da büyüdü, ilk olarak  İstanbul'da sergilendi, ardından  Ankara 'ya şimdi ise ilham kaynağı Bodrum'da..
Çini yolculuğu ise başlı başına bir serüven... Çamurun şekillenmesi, fırınlanması, boyanması ve tekrar fırınlanması heyecanlı, merak dolu bir bekleyişin ardından elinize aldığınız siyah balık.. hayallerinizdeki renkleri görmek tarifsiz bir mutluluk...

Gözlerinizde bir kere o ışık yanarsa çiniden asla vazgeçemezsiniz... Sadece mutlu olmak ve çevrenizi mutlu etmek için bile olsa çini yaparsınız. Öğrenirsiniz, tamam zannedersiniz, yeni bir şey daha öğrenir, hiçbir şey bilmediğinizi anlarsınız. 
Çini deryasında bir damla olduğumu ilk yılımın sonunda fark edebilmiştim.

O kocaman derya her geçen gün büyüyor, bense tüm çabalarımla bir damla olabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ve tüm ustalarımın önünde saygı ile eğiliyorum. 
“Kalp deniz, dil kıyıdır, Denizde ne varsa kıyıya o vurur” diyor Mevlana. Benim kalbimde olanlar, aklımdan geçenler bunlardı. Fırçamdan objelere dökülenler de... 
Bu yolculukta beni yalnız bırakmayan  Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Karadon'a, dostlarım Ayşe Sema Bardak, Bayram Akcan ve Hakan Karabıyık'a, düğümleriyle bana ilham olan Vahdet Tanrıkulu'na, Kütahya Ankara hattında her derdimize derman olmaya çalışan Mustafa İrgit ve Efsane Mehmet Yıldırım hocalarıma, ahşap aksesuarlar için Ömer Akalın ve Handan Ekem kardeşlere, sergi öncesi desteklerinden ötürü Alpaslan Demir, Hülya Keskin ve Uğur Kılıç'a çok teşekkür ediyorum. Ve tabii ki, hayat yolculuğumda hep yanımda olan, bana katlanan, destek olan ve en az benim kadar çini sanatına gönül veren sevgili eşim Orkun Kılıç'a, tüm boş zamanlarını ve odalarını çinilerle paylaşmak zorunda kalan çocuklarım Türkay Tuna ve Ural Kağan'a sonsuz teşekkürler. 

Türk Düğümü'nün çözülmesi ise sanırım benim başa çıkamayacağım derin bir konu.
Tüm dostlara sevgi, ustalara saygıyla...Yeni sefer başlasın...

 

Naz Mürekepçi 

 

 

 

 

 

 

 

Uraw Sıkılaştırıcı Duş Jeli
Serdar Ortaç ve Hande Yener Kavgası Büyüyor
Ekrem İmamoğlu İstiklal Marşını yanlış okudu
Fatih Altay'lıdan Şeyma Subaşı dokundurması
Orhan Gencebay sevenlerine üzücü haber
Pelin Batu Datça'ya yerleşiyor
Kardashian avukat olacak

En Çok Okunanalar

Gündem

Hulusi Akar'dan Yeni Bedelli Açıklaması

Gündem

Canlı Yayında İmamoğlu-Göksu tartışması

Gündem

Çakarlı Aracı durduran Polis davasında gelişme

Gündem

Seyfullah Türksoy'la İpekyolu Ülke Tv'de Başlıyor

Gündem

Vatandaşı canından bezdiren çeteye suçüstü

Gündem

İyi Parti'de 150 kişi istifa etti

Gündem

Antalya'da korkutan kaza

Gündem

Kominist Başkan vatandaşı şaşırttı

Gündem

Çamlıca Camii açılış tarihi

Gündem

AYM tutuklu gazeteciler ile ilgili kararını açıkladı

Gündem

Bursa'da Efelere veda

Gündem

CHP'de aracı taşlayan kadın şoku

Gündem


Chp'lilerden oy sayma skandalı!

Gündem

CHP'lilerin, İstanbul seçimiyle ilgili itirazlar üzerine Maltepe'de yapılan yeniden oy sayımı sırasında İlçe Seçim Kurulu Başkanı, AK Parti ve MHP temsilcileri bulunmadan oy torbalarını açarak sayım yaptığı ortaya çıktı.

HDP'li vekilden rumlara destek

Gündem

Her yıl 24 Nisan haftasında, Türkiye'nin Ermenilere soykırım uyguladığı yönünde yurtta ve dünyada propaganda faaliyetleri yapılırken, bu defa dün Türkiye'den farklı bir ses yükseldi.

Şehit Volkan Demirci'nin yürek dağlayan paylaşımı

Gündem

Yüksekova ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Volkan Demirci'nin, Fatsa ilçesindeki baba ocağına ateş düştü.

pkk'lı teröristten HDP'nin oy vereceği parti açıklaması

Gündem

Eli kanlı Terör örgütü pkk ve İstanbul seçimlerinde CHP'ye oy vereceklerini açıkladı

Ak Parti İstanbul'a yoğun çalışma yapıyor

Gündem

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını alması ile birlikte AK Parti jet hızıyla yeni seçimin hazırlıklarına başladı. Kararın açıklanmasından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına ‘İstanbul için seferberlik' ilan edilmesi talimatını verdi.

Erdoğan; Şifreleri Çözdük

Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 75. Genel Kurulu'nda, ekonomideki gelişmelere dair önemli açıklamalar yaptı.

3 Mayıs Türkçüler günü Hakkında herşey bu haberde

Gündem

Türkçülük ve Türk Milliyetçiliği hareketinde önemli günlerden ve dönüm noktalarından birisi de 3 MAYIS 1944 Türkçülük Olaylarıdır.

Erdoğan; İstanbul'u kazanırız

Gündem

31 Mart seçimlerinin üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçse de süreç noktalanmadı.

Osman Sarıgün Serbest Bırakıldı

Gündem

Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran grup içinde yer alan ve yumruk atan Osman Sarıgün, mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şehit Yener Kırıkcı göz yaşları ile uğurlandı

Gündem

Şehit Kırıkcı'nın cenazesinin Çubuk ilçesindeki defin işlemleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı nedeniyle bir süre ertelendi.


Foto Galeri

İsviçre'nin Kedi merdivenli evleri

Minyatür oyuncaklarla fotolar

Kırgızsitan'ın harika dağları

Başbuğ Alparslan Türkeş

Mobilyalara Karşı Muharebeyi Kaybedenler

Lodosun, Rüzgar Gibi Çıkarttığı Fotoğraf Albümü


Video Galeri

Behazt Ç Blu Tv'de başlıyor

Doğrama makinası kasaplar

Çok hızlı çalışan insanlar

Herkesin hayali olan karavan

Şaşırtan trafik kazaları

Uçuyorlar, Çıldırmış bunlar