Türkiye'de kadın olmak !

15.04.2017 13:22 Tüm Yazıları

HİÇ ŞİDDET GÖRMEDİĞİNE EMİN MİSİN ?  KABULLENME !

Bu ülkede kadın olmak hayatınızın her alanında var olabilmek için mücadele etmek zorunda olmanız demektir. Hayatınızın her anında ''Ben de varım!''  demek, diyebilmektir. Birileri tarafından sesinin hep kısılmasıdır. Öteki olmaya zorlanmaktır. Zordur bu ülkede kadın olmak.

''Nefes alıyorsak umut var demektir,'' derler ya, bu ülkede kadınsan ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsan umut değil de şansın vardır.’’

Türkiye 'de kadın olmak kısıtlanmaktır. Rahat gülememek, rahat ağlayamamak, rahat konuşamamaktır. Her zaman üzerinde gözlerin olması, "elalem ne der" diye hayatına istediği gibi yön verememe, hatta kocasından bile dul damgası yememek için ayrılamayıp, 'dul damgası' yerine dayak yemeği göze almaktır.  Yeri gelince en kutsal varlık olan "ana" olmak fakat en çok da küfür edilen insan olmaktır. Yeri gelince ezilen, sömürülen, dayak yiyen ve her şeye rağmen hayatını devam ettirmeye çalışan kişi, yeri gelince de ezen, kan kusturan kişi olmaktır. Yeri gelince küçük yaşta tarlada çalışmaktan, evlenip çoluk çocukla uğraşmaktan okuyamamak, yeri gelince de öğretmen olup bilgi dağıtmaktır. Hayatta ki her şey ve herkes gibi adaletten nasibini alamamak, sadece yanlış yerde doğduğu için kendine hiçbir seçenek bulamadan önüne konulan hayatı yaşamaktır.

Sapıkların çoğaldığı ülkede zordur yaşamak ! Gülümsesen cilve yapıyor derler, gülmesen suratsız, evlenmek istesen kezban, evlenmesen evde kalmış, sussan saf, hakkını arasan cazgır, açıksan tecavüzü hak edersin, kapalıysan hakareti, üniversite okumadıysan cahilsindir, okuduysan kız değilsindir. Suçtur kadın olmak. Çünkü, herkesin sahip olmak istediği bir bedenin vardır. Korumak zorunda olduğun bir namusun ve sevmeye yasaklı törelerin. Adam gibi adam derler de, kadın gibi kadın demezler, taş gibi derler... Erkeğin yanında yerini bilmelidir. Kadın olmak suçtur bu hayatta. Seversin deli derler, sevmezsin kötü derler. Elde ederler basit olursun, elde edemediklerinde konuşmalara meze olursun. Susarsın bir şey bilmiyor derler, susmazsın dili uzun derler. Erkek olmak doğuştan bir güçtür, kadın olmak eksikliktir, güçsüzlüktür..

Zordur kadın olmak bu güzelim memleketim de …