Ucube Tuvaletin Mimarı Vali'den Kars Halkını Üzen Gaf

30.11.2017 10:51 Tüm Yazıları

Kıymetli dostlarım, Edirne Valisi Günay Özdemir'in Kars halkıyla ilgili aşağılayıcı sözleri hepimizi derinden üzmüştür. Vali beyin bu sözlerine değinmeden önce, kendisinin mimarı olduğu bir rezaleti yeniden kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum.

Bu fotoğraflarda görüldüğü üzere Türk-İslam  tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hasan Harakani hazretlerinin türbe ve külliyesi ile tarihi Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi) nin tam ortasına inşa edilen UCUBE TUVALET o zamanki Kars Valisi Günay Özdemir'in imzasını taşımaktadır. Başta Vali olmak üzere pekçok ilgili kurum ve yetkili maalesef bu utanca ortak olmuşlardır. Arkadaşlarımla birlikte Kars'a yaptığım ziyaret sırasında bu kepazeliği farkederek konuyu gündeme taşıdım. Belki benden önce de gündeme getirenler olmuştur, bilemiyorum. Sonuç itibariyle tepkilerimiz geniş yankı bulmuştur ve Kars'ın şimdiki valisi Sn. Rahmi Doğan,  bu ucube tuvaleti yıktırmış ve bir gecede kesilen ağaçların yerine yenilerini diktirmiştir. Demem odur ki, Edirne Valisi Sn. Günay Özdemir'in geçmişte Kars'la ilgili benzer yanlışlıkları olmuştur. Peki Vali beyin tepki çeken açıklaması neydi? Edirnelilerin vatan sevgisini överken talihsiz açıklamaların altına imzasını atan Vali Özdemir, SOLO TÜRK gösterisini örnek vererek,aynı gösterinin Kars-Sarıkamış'ta görev yaptığı yıllarda da yapıldığını ve orada yaşayan insanların Edirne'deki kadar aynı duyguyu taşımadıklarını ileri sürdü.


Vali Özdemir, "Sarıkamış'ta da SOLO TÜRK ile beraberdik. Ama bu kadar duygusal değildi. Çünkü Edirne halkı vatanını seven, bayrağına sahip çıkan, Atatürk'ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkan halktır. Edirnelileri tanımaktan büyük mutluluk duydum. Artık Edirneliyim ve Edirne'yi her yerde yaşayacağım" şeklinde konuşarak kaş yapayım derken göz çıkardı. Edirne Valisi Günay Özdemir'in Kars'la ilgili çok önyargılı düşünceler taşıdığı kanaatindeyim. Bunu teyit eden başka olaylar da var. Bu durumda kendisinin yapması gereken ilk iş Kars halkından özür dilemek olmalıdır. İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu'nun ilk yapması gereken ise daha önce UCUBE TUVALET rezaletinin mimarı olan, son açıklamasıyla da Kars halkını derinden yaralayan bu valiyi görevden almak olmalıdır!

 

 

Seyfullah Türksoy
KARPAT Genel Başkanı